Primerjava padavin WRF - ALADIN

Vse o WRF modelu, ki jih uporabljamo v S.M.A.R.T.-u
Analize,....

Primerjava padavin WRF - ALADIN

OdgovorNapisal/-a Laznik » 04 Jan 2007, 17:34

Pozdravljeni. V tem delu foruma bomo delali analize različnih napovedi za Slovenijo. Začel bom z padavinami. Torej na sliki vidite realno stanje za uro 16 utc 4.12.06. Spodaj prilagam še našo napoved, ter napoved Arso-ta. Vidimo lahko, da modeli ALADIN ne napovedujejo padavin, to je najverjetneje posledica resolucije in drugih parametrov, katero uporablja, med tem ko WRF modeli napovedujejo manjše padavine za Slovenijo.

ZANIMIVO, POUČNO: Kot vemo so lahko vremenski pojavi tudi manjših razsežnosti (plohe, nevihte), manjše od nekaj km. Modeli katere se uporablja delujejo na določenih resolucijah, izraženih v km. To pomeni, da so računske točke razporejene na (če je resolucija 4km) na vsake 4km. Zanimivo pa je, da padavinski modeli zaznavajo samo vremenske pojave (padavine), ki so vsaj 3-4*večji od dejanske resolucije modela. Torej model z resolucijo zazna pojave večje od 12km, modeli z večjo resolucijo pa manjše. Zanimivo bo spremljanje modela WRF poleti ko bo več manjših meteoroloških pojavov (neviht). Iz letošnjega poletja lahko povem, da je ta model zelo dobro napovedoval te pojave.

Spodaj prikazan model WRF prikazuje sumo padavin treh ur. Torej, če piše na modelu napoved za 18 utc, to pomeni da je to napoved padavin za čas med 16 in 19 uro (poleti pa med 17 in 20). Aladin pa prikazuje napoved za sumo 6-ih ur.


Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
Laznik
Site Admin
 
Prispevkov: 449
Pridružen: 30 Mar 2006, 20:50
Kraj: Dravograd

OdgovorNapisal/-a Laznik » 14 Feb 2007, 21:15

Kaj pravite na napoved za danes ( to deževje) Kar razlika med Aladinom in WRF-jem. Zelo dobra napoved WRF-ja ;) Še na več takšnih napovedi!!!
Uporabniški avatar
Laznik
Site Admin
 
Prispevkov: 449
Pridružen: 30 Mar 2006, 20:50
Kraj: Dravograd

OdgovorNapisal/-a Laznik » 14 Feb 2007, 21:18

Še potrditev:
Napoved
Slika


Stanje:
Slika

;)

GFS in ALadin sta za mene že preteklost ;)
Uporabniški avatar
Laznik
Site Admin
 
Prispevkov: 449
Pridružen: 30 Mar 2006, 20:50
Kraj: Dravograd

OdgovorNapisal/-a amater » 14 Feb 2007, 21:20

Ravno to temo sem imel v mislih odpret...dajmo pokazat kaj zadane in kaj ne...

Jošt...a niso tele ure mal zamaknjene a? Hm...

Radar je menda 2 uri zamika zdej...a aladin tud?
Uporabniški avatar
amater
 
Prispevkov: 164
Pridružen: 20 Jan 2007, 21:32
Kraj: ***up above***

OdgovorNapisal/-a Laznik » 14 Feb 2007, 21:21

Ura radarja 21 local, ura napovedi padavin 19-22 local

lp
Uporabniški avatar
Laznik
Site Admin
 
Prispevkov: 449
Pridružen: 30 Mar 2006, 20:50
Kraj: Dravograd

OdgovorNapisal/-a amater » 14 Feb 2007, 21:28

Laznik napisal/-a:Ura radarja 21 local, ura napovedi padavin 19-22 local

lp


19-22 aja? tak razpon? Pol pa morm vzet mojo izjavo od zadnjič nazaj...ko sem rekel, da je v ljubljani scal, wrf pa ni pokazu...pa JE :) če je tak razpon je pa držal... :)
Uporabniški avatar
amater
 
Prispevkov: 164
Pridružen: 20 Jan 2007, 21:32
Kraj: ***up above***

OdgovorNapisal/-a Laznik » 14 Feb 2007, 21:37

Seveda, napoved je za peridodo 3h, Aladin pa 6h. Torej akumulacija padavin v 3 urah in te trenutno stanje ob določeni uri.

lp
Uporabniški avatar
Laznik
Site Admin
 
Prispevkov: 449
Pridružen: 30 Mar 2006, 20:50
Kraj: Dravograd

OdgovorNapisal/-a ŽUPMART » 14 Feb 2007, 21:41

Wrf je potemtakem res dober. Jaz samo čakam Evropo. Saj je je še ni, kajne? :? :? :) :roll:
Aja, fer bi bilo, če nebi limali sem napovedi samo, ko zadane wrf, temveč tudi, ko kaj drugega zadane, da se vidi, koliko dejansko zadane, pa tudi, ko kaj wrf sfali, bi bilo fino, da se lima. Da si nebi preveč dobre predstave naredili, tudi če ni tale wrf tako zelo idealen. Pa braz zamere. :roll:
Aja, aladin pa res nima pojma. Zadnjič sem šel na Roglo, pa je totalno sfalil. Rekel je, da bo kolikortoliko jasno, na koncu je pa snežilo. :evil: :?
Uporabniški avatar
ŽUPMART
 
Prispevkov: 875
Pridružen: 18 Dec 2006, 14:05
Kraj: Kamnik (cca. 400 nmv) / Mengeš (317 nmv) / okolica Domžal (cca. 300 nmv)

OdgovorNapisal/-a amater » 14 Feb 2007, 21:57

ŽUPMART napisal/-a:Wrf je potemtakem res dober. Jaz samo čakam Evropo. Saj je je še ni, kajne? :? :? :) :roll:
Aja, fer bi bilo, če nebi limali sem napovedi samo, ko zadane wrf, temveč tudi, ko kaj drugega zadane, da se vidi, koliko dejansko zadane, pa tudi, ko kaj wrf sfali, bi bilo fino, da se lima. Da si nebi preveč dobre predstave naredili, tudi če ni tale wrf tako zelo idealen. Pa braz zamere. :roll:
Aja, aladin pa res nima pojma. Zadnjič sem šel na Roglo, pa je totalno sfalil. Rekel je, da bo kolikortoliko jasno, na koncu je pa snežilo. :evil: :?


Se strnjam z župijem...poskusimo primerjat wrf še z ostalimi....tudi ko fali župi ga lahk prilimaš sem ne....

Če pa se Jošt strinjaš bi lahko mogoče tu poskušali vsak postavit 3 dnevno prognozo...

in jo potem komentirat.... 8)
Uporabniški avatar
amater
 
Prispevkov: 164
Pridružen: 20 Jan 2007, 21:32
Kraj: ***up above***

OdgovorNapisal/-a Laznik » 14 Feb 2007, 22:07

No ta tema zavzema samo primerjavo napovedi padavin wrf-aladin. Pišite karkoli o tem, tudi slabe napovedi,..... Jaz učitnih opaznejših zgreškov še nisem opazil zato jih nisem dodal. Nekaj primerjav imam na računalniku, tudi ne najboljših. Predlagam da se odpre podobna tema (vendar naj bodo naslovi podobni da se ve kje je kaj in tema tam kjer je ta) pod smart.

Evropa je na netu (skrit naslov) testni, v petek se bo verjetno resolucija povečala in domena nekoliko zmanšala. bo bo, nič hitet :)

Amater s prognozami na dan :)

lp
Uporabniški avatar
Laznik
Site Admin
 
Prispevkov: 449
Pridružen: 30 Mar 2006, 20:50
Kraj: Dravograd

OdgovorNapisal/-a ŽUPMART » 14 Feb 2007, 22:24

Laznik napisal/-a:No ta tema zavzema samo primerjavo napovedi padavin wrf-aladin. Pišite karkoli o tem, tudi slabe napovedi,..... Jaz učitnih opaznejših zgreškov še nisem opazil zato jih nisem dodal. Nekaj primerjav imam na računalniku, tudi ne najboljših. Predlagam da se odpre podobna tema (vendar naj bodo naslovi podobni da se ve kje je kaj in tema tam kjer je ta) pod smart.

Evropa je na netu (skrit naslov) testni, v petek se bo verjetno resolucija povečala in domena nekoliko zmanšala. bo bo, nič hitet :)

Amater s prognozami na dan :)

lp


A mi daš ta skriti link??? :lol: :lol: :lol: :wink: :roll:
Uporabniški avatar
ŽUPMART
 
Prispevkov: 875
Pridružen: 18 Dec 2006, 14:05
Kraj: Kamnik (cca. 400 nmv) / Mengeš (317 nmv) / okolica Domžal (cca. 300 nmv)

OdgovorNapisal/-a Laznik » 14 Feb 2007, 22:37

Morda, v nedeljo :) Upam no da bo vse šlo po planih :)

Je pa ogromno testiranj in vsega preden stvar zalaufa :) Tako da prosim za malo potrpežljivosti ;)
Uporabniški avatar
Laznik
Site Admin
 
Prispevkov: 449
Pridružen: 30 Mar 2006, 20:50
Kraj: Dravograd

OdgovorNapisal/-a ŽUPMART » 14 Feb 2007, 22:40

Laznik napisal/-a:Morda, v nedeljo :) Upam no da bo vse šlo po planih :)

Je pa ogromno testiranj in vsega preden stvar zalaufa :) Tako da prosim za malo potrpežljivosti ;)



Saj to je bil hec. Saj vem, kar lepo počasi in zanesljivo. :wink:
Bom že potrpel.... :wink: :lol:


Lp, Župi :D
Uporabniški avatar
ŽUPMART
 
Prispevkov: 875
Pridružen: 18 Dec 2006, 14:05
Kraj: Kamnik (cca. 400 nmv) / Mengeš (317 nmv) / okolica Domžal (cca. 300 nmv)


Vrni se na WRF model

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron