JESEN 2007

Zanima me...

OdgovorNapisal/-a kozmos » 12 Okt 2007, 13:36

zanimivo bi bilo videti pozimi da se ustvari pri nas kak ciklonček ki bi delal štrene na gorskih pregradah in pod njimi, nekako ciljam na letošnji 18september(verjetno veste na kaj mislim) da bi toliko padavin padlo v parih urcah in seveda v obliki snega :wink: mislim da bi bil Z ter S del slovenije skoraj zagotovo odrezan od sveta brez izjeme :roll: to bi se šele pisalo o škodi, še posebaj če bi bil sneg moker :wink:

želim si kake podobne situacije kot je bila tista 18septembra in to pozimi samo v nekoliko blažji obliki :wink:


lp kozmos
vreme bo:D
Uporabniški avatar
kozmos
 
Prispevkov: 1168
Pridružen: 11 Okt 2006, 09:32
Kraj: kamnik/žale 425m.n.v

OdgovorNapisal/-a Skadi » 12 Okt 2007, 16:40

meni pa se ta jesen res ne zdi bistveno različna od lanske... razen tega da je že prej vse dozorelo :? sicer pa na kakšen konkreten mraz razen v ponedeljek ne kaže kajti že v torek naj bi bila odjuga tako da... bomo videli je še daleč vendar edino kar mi vliva optimizem so bile včerajšnje karte da se bo na severu ohladilo (rusija) in potem mraz s sv ki nam je tako znan :wink:
Uporabniški avatar
Skadi
 
Prispevkov: 390
Pridružen: 06 Feb 2007, 17:44
Kraj: Straža

OdgovorNapisal/-a andone » 12 Okt 2007, 17:59

res je skadi!
dobr kaže na severu! lepo se je ohladil pa še naprej kaže tko, k lani ni bilo tazga mraza na severu ob tem času! tko, da lahka pričakujemo lepe vdore mrzlega zraka kot nj bi bilo v pon-tork!
sam je pa tud res da ima jadransko morje še vedno 18-19 stopinj, tako da se od juga takoj lahko segreje!
vem, da je bil včasih mraz že na začetku novembra, k smo šli pržigat sveče pa to, bil je tud že sneg!!! kar pa zadnih 10 let ni, letos pa kaže na stare cajte!vsaj tako upanje nam daje!
drgač je pa letošnja jesen lih pravšnja, mogoče malo preveč dežja!

a se kdo ne strinja?
a se kdo strinja?
nj kr piše, da ne bo prazn forum! :D
pleya
andone
 
Prispevkov: 204
Pridružen: 24 Jan 2007, 13:28
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a kozmos » 12 Okt 2007, 18:01

nevem zakaj vsi tako pesimistično zrete v prihodnost zima se začne 21.12 oz meteorološka 1.12 tako da nevem kaj jamrate mesec pa pol prej o zimi :wink: tudi če karte kažejo sneg za 384h naprej se ne zanašat na to ker so to verjetno le prebliski GFSja če pa slučajno kaj pade v naslednjih tednih snega mislim bo pa kuj vse pobralo zaradi toplih tal... skadi da ti povem bistveno razliko med lansko in letošnjo jesenjo to so temperature. lansko leto so nadpovprečno visoke temperature vztajale do letošnjega julija nato se je avgusta nekoliko ohladilo in sedaj so temperature že po povprečjem za jesen :wink: tudi nadpovprečno veliko dežja smo dobili krajevno... in še in še bi lahko našteval mislim da smo letos na pravi poti do lepe mrzle in snežene zime. je pa brezveze sezonske napovedi izdajat ker smo bili lani tudi prepametni pa smo videli kaj se je zgodilo, ekstremi se dogajajo in ne moremo se prav nič zanesti na hladno jesen, pa čeprav je to včasih, pomenilo sneženo zimo :wink:


bomo videli



lp kozmos
vreme bo:D
Uporabniški avatar
kozmos
 
Prispevkov: 1168
Pridružen: 11 Okt 2006, 09:32
Kraj: kamnik/žale 425m.n.v

OdgovorNapisal/-a kozmos » 12 Okt 2007, 18:04

sam je pa tud res da ima jadransko morje še vedno 18-19 stopinj,


lani je imelo morje 20oktobra 22°C v dalmaciji pa so bile temperature morja tudi še do 24°C :wink:


lp kozmos
vreme bo:D
Uporabniški avatar
kozmos
 
Prispevkov: 1168
Pridružen: 11 Okt 2006, 09:32
Kraj: kamnik/žale 425m.n.v

OdgovorNapisal/-a Jovi » 12 Okt 2007, 20:20

Hja dost pove podatek o temperaturi morja..3-4 stopinje je kar nekaj razlike.Hladen zrak tudi počasssi prodira v severozahodnjo evropo upam na decemberski sneg.Mogoče pa novemberski samo ne vem...pustimo se presenetit.Forum bo še živ.Kje si ŽUPMART?
Uporabniški avatar
Jovi
 
Prispevkov: 365
Pridružen: 23 Dec 2006, 16:17
Kraj: Preddvor

OdgovorNapisal/-a ŽUPMART » 12 Okt 2007, 21:30

Jovi napisal/-a:Hja dost pove podatek o temperaturi morja..3-4 stopinje je kar nekaj razlike.Hladen zrak tudi počasssi prodira v severozahodnjo evropo upam na decemberski sneg.Mogoče pa novemberski samo ne vem...pustimo se presenetit.Forum bo še živ.Kje si ŽUPMART?


Tukaj, tukaj, berem. Kakšno pametno vmes butnete ven, je pa tudi par neunmosti sem prebral. :roll:

Kozmos, tisto zadnjič ni bil ciklon (18.9), ampak je bil zaradi viskoke temp. rosišča visok CAPE, kljub temu, da sonca ni bilo. Zato se je prožilo ogromno padavin, ki so zadele v gorske pregrade, tam jih je pa še prestregel močan veter v višinah in zato je bilo padavin še več. Tako jaz situacijo razumem. :wink:
Skadi, poglej kakšen graf, kjer je vrisano 30-letno povprečje(na wettercentrale.de). Tam lahko vidiš napovedi, ki so po v večini (tudi za par dni naprej, ki so že zanesljive) temperaturno pod povprečjem. :wink:
Tudi meni ni jasno, zakaj bi bili pesimisti, Jaz sem večni optimist. :)
Mislim, da bo pobelilo pred decembrom...pa tudi, če le za nekaj ur. :wink:
Uporabniški avatar
ŽUPMART
 
Prispevkov: 875
Pridružen: 18 Dec 2006, 14:05
Kraj: Kamnik (cca. 400 nmv) / Mengeš (317 nmv) / okolica Domžal (cca. 300 nmv)

OdgovorNapisal/-a ŽUPMART » 12 Okt 2007, 22:08

Govoril sem o teh grafih. Debelejše črte so glavni zagoni (imajo največ vnosnih podatakov), tanjše črte pa so ostali zagoni, ki imajo vnosnih podatkov manj. Rdeča črta je 30-letno temperaturno pvprečje. LAhko vidite, da je večina zagonov večino časa temperaturno hladnejša od povprečja... :roll:

Slika
Uporabniški avatar
ŽUPMART
 
Prispevkov: 875
Pridružen: 18 Dec 2006, 14:05
Kraj: Kamnik (cca. 400 nmv) / Mengeš (317 nmv) / okolica Domžal (cca. 300 nmv)

OdgovorNapisal/-a kozmos » 12 Okt 2007, 22:52

ŽUPMART napisal/-a:
Jovi napisal/-a:Hja dost pove podatek o temperaturi morja..3-4 stopinje je kar nekaj razlike.Hladen zrak tudi počasssi prodira v severozahodnjo evropo upam na decemberski sneg.Mogoče pa novemberski samo ne vem...pustimo se presenetit.Forum bo še živ.Kje si ŽUPMART?


Tukaj, tukaj, berem. Kakšno pametno vmes butnete ven, je pa tudi par neunmosti sem prebral. :roll:

Kozmos, tisto zadnjič ni bil ciklon (18.9), ampak je bil zaradi viskoke temp. rosišča visok CAPE, kljub temu, da sonca ni bilo. Zato se je prožilo ogromno padavin, ki so zadele v gorske pregrade, tam jih je pa še prestregel močan veter v višinah in zato je bilo padavin še več. Tako jaz situacijo razumem. :wink:
Skadi, poglej kakšen graf, kjer je vrisano 30-letno povprečje(na wettercentrale.de). Tam lahko vidiš napovedi, ki so po v večini (tudi za par dni naprej, ki so že zanesljive) temperaturno pod povprečjem. :wink:
Tudi meni ni jasno, zakaj bi bili pesimisti, Jaz sem večni optimist. :)
Mislim, da bo pobelilo pred decembrom...pa tudi, če le za nekaj ur. :wink:



ubistvu je šlo pri tej situaciji, če se že lih otepamo potankosti za klasično situacijio ko se zaradi hladne fronte v alpah krepi JZ veter ki je iznad toplega jadrana nad celino prinesel izredno topel in vlažen zrak. plohe in nevihte so se najprej začele pojavljati v furlaniji in julijski krajini ki so se nato širile proti notranjosti slovenije, se na poti čez pregrade Z ter S slovenije močno okrepile. posledica tega so bile izredno močne padavine julijcih in pod njimi. tam je v manj kot 12urah padlo od 250-350mm. dežja nekje tudi do 400 :wink: točnega podatka ni . nato se je kreiranje nevihtnih celic pomaknilo nad S slovenijo kateri je prineslo od 100-200mm. padavin in nato naprej proti štajerski in koroški kjer je padlo do 150mm. dežja, krajevno tudi več :roll: uglavnem tako idealnih pogojev za nastanek oz proženje takih nevihtnih celic pomoje še nekaj časa ne bo :wink: kajti temperature rosičša so bile idealne, CAPE je bil zaradi toplega morja in močnega JZ vetra izjemno visok. če pa bi svoje dodalo še sonce pa mislim da bi bilo še nekoliko huje :roll:


da osvežim spomin pa še dve sliki radarja enega zgodaj dopoldne in enega proti večeru :wink:


evo animacija:

Slika



Slika



lp kozmos
vreme bo:D
Uporabniški avatar
kozmos
 
Prispevkov: 1168
Pridružen: 11 Okt 2006, 09:32
Kraj: kamnik/žale 425m.n.v

OdgovorNapisal/-a bore » 13 Okt 2007, 09:13

Bog fantje ,

Vidim da ste že zahajcal. Naj dodam še mojo kostno prognozo,ki je lani
kar držala.Moje kosti so doživele el ninjo.Sem moral k maserki da mi je
križ poglihala pa še ni čist v redu.Kaj to pomeni za vreme si raje ne zamišljajte.

LP , Še pomnite tovariši. :D
bore
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 17 Mar 2006, 00:00
Kraj: velenje

OdgovorNapisal/-a andone » 14 Okt 2007, 10:06

bore upam, da ti bo šlo zdravje na bolš!

kaj pa ta..... moskva rahlo sneži!

zaenkrat še ne kaže na padavine v naslednih dneh, lepo jesensko vreme s hladnimi jutri in toplim popoldnevom! u torek že jugo pa takoj toplej. sam čez 20 stopinj letos ne bo šlo več!
sam še dol!!!!

sam se ni toliko ohladil kot so napovedal,so kr mal zgrešil za 3-4 stopinje!
zato bo pa jutr mejbi bolj mraz!

zagoni ne kažejo ta tedn na neke konkretne ohladitve na SV, skandinaviji pa tm!

letos je res lepa jesen, kaj pravte? dobr razn tistga dežja!!!
pleya
andone
 
Prispevkov: 204
Pridružen: 24 Jan 2007, 13:28
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a ŽUPMART » 14 Okt 2007, 11:04

Zadnji zagoni mi niso prav nič všeč...toplo in skoraj brez padavin. :(
Uporabniški avatar
ŽUPMART
 
Prispevkov: 875
Pridružen: 18 Dec 2006, 14:05
Kraj: Kamnik (cca. 400 nmv) / Mengeš (317 nmv) / okolica Domžal (cca. 300 nmv)

OdgovorNapisal/-a kozmos » 14 Okt 2007, 12:09

fantje še enkrat danes je 14. oktober do res tistih pravih zimskih dni je še kar nekaj časa, tako da ne govorte da je pretoplo za sedaj pa nevem kaj. temperature so za ta čas nekaj običajnega ni prevelikih odstopanj v pozitivo niti v negativo tako da sem z dosedanjem potekom jeseni zelo zadovoljen :wink: o snegu bo vredno govoriti takrat ko bo večina zagonov kazala zimo do takrat je škoda besed, razni prebliski GFSja in ensemblov niso omembe vredni :roll: potem pa dva dni kaže na nekoliko bolj hladno varijanto pa ste vsi razočarani ker se zagoni spreminjajo. zelo sem zadovoljen z trenutnimi temperaturami na S polobli tako da lepo napredujemo :wink: pustimo času čas :D


lp kozmos
vreme bo:D
Uporabniški avatar
kozmos
 
Prispevkov: 1168
Pridružen: 11 Okt 2006, 09:32
Kraj: kamnik/žale 425m.n.v

OdgovorNapisal/-a Miha7 » 14 Okt 2007, 13:39

Mah tale zima nj kr mal počaka :) dokler se še lahko mal na motor vseedem in po poljih delo postorimo. Drugače jurtri pa nas lahko preseneti slana tako da mislim da bo vse zelenje šlo....
Uporabniški avatar
Miha7
 
Prispevkov: 333
Pridružen: 24 Jul 2006, 08:53
Kraj: Podgorje pri Slovenj Gradcu na 450m.n.v ponekod tudi 760m.n.v Kapaciteta 60ha!

OdgovorNapisal/-a andone » 14 Okt 2007, 15:30

se strinjam kozmos! še dolga je do zime in trenutna tema je jesen!
jesen je lih prava in vse se lepo pripravlja za prihod zime!

lep pozdrav
pleya
andone
 
Prispevkov: 204
Pridružen: 24 Jan 2007, 13:28
Kraj: ljubljana

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Vprašanja

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 22 gostov

cron